Skrine na zbrane

Bezpečnostné skrine na dlhé a krátke zbrane majú prevažne jednoplášťovú konštrukciu z oceľového plechu a dvojplášťové dvere. Niektoré typy majú celú konštrukciu dvojplášťovú.

Opierky na hlavne zbraní môžu byť pevné (penové, gumené) alebo samostatne výškovo prestaviteľné, prípadne drevené a pokryté filcom. Závisí to od typu skrine. V spodnej časti môže byť drevená vložka so zafrézovanými drážkami, pokrytými filcom, alebo textilná výstelka. Opierkou a zafrézovaním je zaistené bezpečné a stabilné uloženie zbraní. Vzdialenosť penových opierok od zadnej steny skrine vytvára dostatok priestoru na uloženie zbraní aj s namontovaným optickým zameriavačom.

Skrine na zbrane sa dodávajú v jednodverovom alebo dvojdverovom prevedení (podľa typu). Dvere sa uzatvárajú jednostranným, alebo trojstranným rozvorovým mechanizmom. Mechanizmus zámku môže byť chránený proti odvŕtaniu kalenou mangánovou doskou (podľa typu), prípadne aj prídavným pasívnym blokovacím mechanizmom. Všetky typy sú vybavené vnútornou uzamykateľnou schránkou, vešiakmi na príslušenstvo,na čistenie a údržbu dlhých zbraní a tiež odkladacími priečinkami, niektoré typy aj policami. Sú vhodné na uskladnenie 3, 5, 7, 8, 9, 10 a pri dvojdverových trezoroch až do 12 zbraní (v závislosti od typu).

Skrine na zbrane sa dodávajú necertifikované alebo certifikované v bezpečnostnej triede Z1/Z2 podľa ČSN 910612 alebo S1/S2 podľa EN 14450 s odolnosťou min. 15 RU.

Pri vývoji a výrobe skríň a trezorov na zbrane sa vyhovelo všetkým požiadavkám na úschovu zbraní a streliva, ktoré ukladá zákon č. 190/2003 Zb. z.. Všetky typy sú vybavené vnútornou uzamykateľnou schránkou a vešiakmi na príslušenstvo na čistenie a údržbu dlhých zbraní. V skriniach sú pripravené kotviace otvory pre pevné ukotvenie k podlahe alebo k stene. Skrine a trezory sú vhodné na uskladnenie 3 – 12 zbraní (v závislosti od typu).

Zámky

Bezpečnostné skrine na zbrane majú rôzne možnosti uzamykania. Trezorové zámky používané v skriniach na zbrane sú certifikované podľa normy EN 1300 na bezpečnostnú triedu A, B alebo C.

  • Kľúčový trezorový zámok s obojstranným kľúčom je všeobecne známy a najčastejšie používaný spôsob uzamykania trezorov. Kľúčové zámky je možné dodať prestaviteľné, s lámacími kľúčmi, či odnímateľnými nadstavcami. V nami ponúkaných trezoroch sa používajú výlučne certifikované zámky od renomovaných výrobcov STUV, MAUER, CAWI (WITTKOPP), S&G, LOWE & FLETCHER, SECU a i.

  • Mechanické kombinačné zámky sú založené na kombinácii troch alebo štyroch dvojčísiel (v závislosti od bezpečnostnej triedy), ktoré sa dajú ľubovoľne meniť. Používajú sa ako náhrada trezorového kľúčového zámku alebo ako prídavný istiaci zámok. V ponúkaných trezoroch sa používajú výlučne skúšobňami certifikované zámky od renomovaných výrobcov LA GARD, S&G, M-LOCKS, MAUER, KROMMER, SECU a i..

    Výhodou mechanickej kombinácie je, že užívateľ nemusí nosiť trezorový kľúč, ale pamätá si vlastnú, ním nastavenú kombináciu čísel. Dajú sa používať v kombinácii s kľúčovými trezorovými zámkami, mechanickými alebo elektronickými kombinačnými zámkami.

  • Elektronické kombinačné zámky sú obsluhou najjednoduchšie a poskytujú najvyšší komfort užívania. Používajú sa ako náhrada trezorového kľúčového zámku alebo ako prídavný istiaci zámok. Na ich otváranie sa používa kombinácia štyroch, šiestich alebo ôsmich čísel. V ponúkaných trezoroch sa používajú výlučne skúšobňami certifikované zámky od renomovaných výrobcov LA GARD, S&G, M-LOCKS, CAWI (WITTKOPP), MAUER, SECU, PAXOS a iných.